Vyberte stránku

Je to příběh z biblické minulosti, ale je dobře známý. Podle tradice na Škaredou středu Jidáš Iškariotský za třicet stříbrných zradil Ježíše, když si předtím potají domluvil se staršími. 

Zrovna dnes si říkám, jak je ten příběh stále živý a jak je dodnes  tento Jidášův skutek pro někoho inspirativní. Náš někdejší kolega Martin M. (Jihočeši) s námi, s HOPB, kandidoval v mnoha volbách. Byly to doposud vesměs volby velice úspěšné, protože jsme v Budějovicích byli na prvním nebo druhém místě. To i Martinovi M. jako našemu spojenci z Jihočechů zajistilo místo v radě města, dokonce jednu dobu náměstka primátora a další pozice. Dokud jsme vítězili, byl náš nerozlučný partner.

 Ve volbách 2022 jsme skončili třetí. Vítězem voleb se stala ODS, která se musela rozloučit se chtěnou koalicí s ANO. Vyhrála až moc na to, aby M. Kubovi prošla tato chtěná varianta. Poté, co se domluvil s TOP09 a KDU-ČSL a Piráty měl ale stále jenom 22 hlasů. Jeden mu stále chyběl.  Chyběl proto, že se třetím z voleb, s HOPB, koalici odmítal. Ze zášti a ze strachu.  Samozřejmě se tím dostal se do patové situace. S ANO by chtěl, ale nemohl. S SPD nechtěl a nemohl. Do menšinové vlády si netroufnul jít. 

A teď přichází věrná kopie scénáře Škaredé středy.  Martin M., kterého jsem prosadil na naši kandidátku (sic!), mi rukou dáním a přímo do očí slíbí, že s HOPB bude i v těžkých časech a že neudělá nic, co bych neschválil. Ve skutečnosti se ale, jako Jidáš, rozhodl pro zradu. Druhý den už slib neplatí a dezertuje z klubu zastupitelů HOPB do náruče Kuby zařídí mu tím většinu v zastupitelstvu. Nedostane sice 30 stříbrných, za zradu HOPB ale získá post radního v Budějovicích a k tomu ještě nějakou tu placenou dozorčí radu. A na své si přijdou i Jihočeši, kteří přesto, že ani samostatně nekandidovali, obsadí místa ve všech komisích a výborech.

Nad to je velkou ironií, že Martin M., který se Jidášem inspiroval, je ředitelem velké církevní školy.